יום רביעי, 13 בדצמבר 2017

פוסט לחנוכה

קצת מידע על בית חשמונאי. לקוח מויקיפדיה ונרשם בעיקר מהזיכרון לאחר קריאה שם.

מתיתיהו היה זה שהרים את נס המרד ב167 לפני הספירה ונתן את הפיקוד לבנו יהודה.
יהודה הקים צבא גרילה ולחם במארבים בכוחות הסלווקים או היוונים עד שהצליח לשחרר את בית מקדש.

זה סיפור חנוכה, אבל סיפור בית חשמונאי נמשך 100 שנים אחר כך.
יהודה המכבי לא היה מלך, הוא היה מורד בשלטון המלך. הוא מת בקרב כעבור מספר שנים ואת מקומו ירש אחיו יונתן.
יונתן היה דיפלומט הוא ניצל את המריבות בסוריה (היוונים או בית סלווקוס שהיה אחד ממצביאיו של אלכסנדר) והגדיל את תחום עצמאותה אך נרצח על ידי אחד הצדדים הסורים.
שמעון אחיו המשיך בדרכו והרחיב את שלטונו אך הוא עדיין לא קרא לעצמו מלך, אלא נשיא. למרות שבזמנו ממלכת החשמונאים כבר היתה עצמאית יחסית והיתה לו אף הזכות מטעם סוריה לטבוע מטבעות משל עצמו.
את השלטון הוריש לבנו יוחנן הורקנוס הראשון, שהיה כובש והחל בגיור בכפיה של הנכבשים כשמלכים נוספים לבית חשמונאי המשיך בדרכו וכך כתוצאה מכך האדומים הפכו ליהודים והם גיירו חלקים גם מהיטורים, שבט ערבי גדול בצפון הארץ.
אחר כך בא יוחנן אריסטובלוס הראשון, שבימיו אם אני זוכר נכון מויקיפדיה נחלקה הארץ ל3 כתות: איסיים שהיו סוג של נזירים שהיו בעד פרישות וטהרה והלכו להתבודד במדבריות, הצדוקים - שטענו נגד התורה שבעל פה והפרושים - הזרם הרבני לעתיד.
לאחר מכן בא אלכסנדר ינאי אחיו של יוחנן אריסטובלוס ואישתו, המלכה החשמונאית שלומציון שנשארה למלוך אחרי מותו שזכור ככובש גדול יחסית.
בין בניה של שלומציון אבל היה מאבק אחים על הירושה והם נלחמו בינהם, כשכל הצדדים באים לעזרת פומפיוס הרומי שבמקרה היה במסע מלחמה באיזור וכבש גם את סוריה. בדרך פלש ליהודה והעלה את הורקנוס השני למלך.
פלישה פרתית לקחה בשבי את הורקנוס השני ובנו אנטיגונוס השני עלה לשלטון.
אך הורדוס שהיה נשוי למרים החשמונאית פנה לרומאים וביקש את עזרתם להעלות אותו לשלטון, הוא שיכנע אותם והם נתנו לו צבא. ב37 לפני הספירה הוא כבש את יהודה וחיסל את המלך החשמונאי האחרון ואז את שארית בית חשמונאי.
ואז החל שלטון בית הורדוס שהיה מלך חסות של הרומאים, בהמשך גם בית הורדוס חוסל והחל שלטון הנציבים הרומים בארץ. עד הקמת מדינת ישראל לא קמה ישות מדינית עצמאית יהודית קבועה בארץ.

חג חנוכה שמח, החג הוא בעצם על מאה שנים של שלטון יהודי ריבוני עצמאי במהלך תקופת האימפריות המאוחרת של העת העתיקה או תקופת הברזל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה