יום שני, 14 באוגוסט 2017

עולם - צפון קוריאה - אשליה אידיאולוגית

אידאולוגיית ג'וצ'ה היא פילוסופיה פוליטית שאומצה על ידי ממשלת קוריאה הצפונית ומשמעותה "הסתמכות עצמית". הפילוסופיה נוסדה על ידי קים איל-סונג, מנהיגה הראשון של קוריאה הצפונית [סביו של הנוכחי קים ג'ונג-און], בטענה שעל הציבור הצפון קוריאני להיות הריבון להתפתחות המדינה.

לפי "אודות רעיון הג'וצ'ה" של קים ג'ונג-איל, יישום הג'וצ'ה במדיניות ממשלתית מצריך את הבאים:
  1. לאומה חייבת להיות עצמאות במחשבה ובפוליטיקה, כלכלה פנימית המספקת לעצמה את כל צרכיה ותלות-עצמית בביטחון.
  2. מדיניות חייבת לשקף את הרצון והשאיפות של ההמונים ולהפעיל אותם בצורה מלאה במהפכה ובבניה.
  3. שיטות המהפכה והבניה חייבות להיות מתאימות למצבה של המדינה.
  4. העבודה החשובה ביותר במהפכה ובבניה היא לעצב את אידאולוגיית העם לקומוניזם ולהניע אותם לפעולות בניה.

ובכן, אני אוותר על החלק שדיקטטורה בדרך כלל מתקשה לשקף את הרצון והשאיפות של ההמונים - מכיוון שאם הרצון והשאיפות של ההמונים לא מסתדרים עם אלה של השליט, אז ההמונים עשויים להיות בבעיה. 
אין להתבלבל רק בין דיקטטורה למונרכיה - אלה 2 מושגים שונים.

החלק אבל שאומר שזה פשוט לא יכול לעבוד לעולם בצפון קוריאה הוא המשפט הבא מהערך הרעב ההמוני בקוריאה הצפונית :
"כ-80% משטחה של קוריאה הצפונית הם הרריים ורק 20% הנותרים ראויים לעיבוד חקלאי. חלק ניכר משטח הקרקעות של המדינה קפוא במשך שישה חודשים בשנה ובכך מתאפשר גידולו של יבול אחד בלבד לשנה. קוריאה הצפונית מעולם לא הייתה מסוגלת לספק לעצמה את צורכי המזון של אוכלוסייתה ומומחים רבים מטילים ספק ביכולתה לעמוד במשימה כזאת."

או במילים אחרות עד כמה שהצפון קוריאנים ירצו הם לעולם לא יוכלו לנהל משק כלכלי שיספיק להזנת האוכלוסיה שלהם ללא יבוא מזון, כמו כן השקעת יתר בחקלאות בצפון קוריאה פשוט לא משתלמת ובמקום להתרכז בייצור חקלאי היה עדיף להם לבחור אידיאולוגיה כלכלית יותר מותאמת למדינה שלהם ולהעדיף לייצא תוצרת כדי לקנות את המזון החסר להם ולהרוויח גם כסף מענפי היצוא היוקרתיים יותר.

בכל מקרה, המציאות הוכיחה שצפון קוריאה לא מסוגלת למעשה להתקיים לבדה וכיום היא תלויה להישרדותה בסיוע חוץ, גם מהאמריקאים והדרום קוריאנים למרבה הפלא. האידיאולוגיה של משק אוטוקרטי מבחינה היסטורית תמיד התגלתה בדרך כלל כטעות, כשסחר עם ארצות אחרות תורם תמיד לכלכלה, אבל במקרה של צפון קוריאה הדבר פשוט אינו אפשרי ונדון מכשלון מראש - וזאת מכיוון שקוריאה הצפונית לא מסוגלת לגדל מספיק מזון כדי להזין את עצמה, כך נראה. ובכל מקרה השיטה רק תגרום להפסדים כלכליים - כי במקום להתרכז בענפים שהיא טובה בהם ולהרוויח מהם, צפון קוריאה שואפת לייצר הכל - גם דברים שמבחינה כלכלית היא פחות מותאמת לייצר אותם מארצות אחרות.

וזה כמובן סותר את סעיף 3 של האידיאולוגיה של הצפון קוריאנים (שינוי של האידיאולוגיה הקומוניסטית במטרה להתרחק גם מרוסיה וגם מסין) : האידיאולוגיה הכלכלית שלכם, לחלוטין לא מתאימה למדינה שלכם.
כמו כן, שוב, משקים אוטוקרטיים מומלצים רק אם אתם מחליטים להתנתק מהעולם ולגור בחווה או מנזר מבודדים, בכל מקרה אחר - הרבה יותר משתלם מבחינה כלכלית להיות משק פתוח ולייצא ולייבא, מאשר להיות משק סגור ולא לייצא ולא לייבא אלא לייצר את כל צרכי האוכלוסיה בעצמכם.
ויש על זה הסברים מדויקים יותר במקרו כלכלה למי שמעוניין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה