יום שישי, 7 ביולי 2017

חופשה במרכז אפריקה - חזיר היבלות the hog

ובכן, ויקי חוקרת עולם הטבע, מוסיפה על עוד יצור שחי במרכז אפריקה : חזיר היבלות.

ראשית ויקי רוצה לספר מעט על משפחת החזירים או הסוג הביולוגי הנקרא חזיר: [קישור] :

"חזיר (שם מדעי: Sus) הוא סוג יונק ממשפחת החזיריים. הכינוי חזיר בשפת יומיום מתייחס בדרך כלל לחזיר הבית, אבל הסוג כולל כמה מינים נבדלים, כולל חזיר בר. חזיר הבית הוא תת-המין הנפוץ ביותר במשפחת החזיריים ואוכלוסייתו נאמדת במעל ל-2 מיליארד פרטים. החזירים הם אוכלי כול  [כמו האדם למשל], יש להם מוניטין של גרגרנים והם בדרך כלל בעלי חיים חברותיים ובעלי אינטליגנציה גבוהה."

השאלה היא האם החזירים יותר חכמים מהקופים או שזה להיפך, והאם הם יותר חכמים מהדולפינים, החתולים והעכברים [כלבים לא כאלה חכמים...]. ויקי לא נותנת טבלת מנות משכל של חיות וחבל :(

על משפחת החזיריים :
"חזיריים (שם מדעי: Suidae) הם משפחה בתת-סדרת דמויי חזיר בקבוצת מכפילי פרסה."

על תת-סדרת דמויי חזיר:
"דמויי חזיר (שם מדעי: Suina), תת-סדרה של יונקים בסדרת מכפילי הפרסה הכוללת את מכפילי הפרסה הקדומים ביותר. תת-הסדרה כוללת שתי משפחות קיימות: חזיריים ופקאריים. אחד ממיני תת-הסדרה בוית - חזיר הבית."

על הפקאריים:
"פקאריים המכונים גם חזירי העולם החדש (שם מדעי: Tayassuidae) היא משפחה של מכפילי פרסה בתת-סדרת דמויי חזיר. מבין הסוגים בסדרה, שורשי הקטגונוס עתיקים יותר ועל כן הם פרימיטיביים מהפקארי. תפוצת המשפחה מדרום מערב ארצות הברית עד למרכז ארגנטינה."

מעבר לזה יש את סדרת מכפילי פרסה ושמה יש : "כל היונקים הכשרים שייכים למכפילי פרסה, כגון כבשעזבקר, האיילים, הצבי ועוד. עם זאת, רק חלק קטן מבעלי החיים השייכים לקבוצה זו מוגדר ככשר, וזאת משום שנדרש לכך סימן נוסף והוא העלאת גירה."  [אם ככה חזירים לא מעלים גיר]

------------
זה היה על חזירים בכללי, אבל אנחנו רצינו לבדוק בנוגע לחזיר מסוים : חזיר היבלות המרכז אפריקאי : [קישור]
"חזיר יבלות, סוג במשפחת החזיריים הכולל את המינים:
שתי יבלות עצם בכל צד של פניו הקנו לחזיר זה את שמו. הוא מצוי ברוב חלקי אפריקה, ומעדיף מישורי עשב ושיחים על פני יערות. חזירי היבלות ניצודים בידי חתוליים גדולים, צבועים ותנים, אך הם לוחמים בעוז כאשר הם מכותרים. הם אוכלים בעיקר מזון צמחי וגם חרקים וזחלים."
ומה השאלה המעניינת בציטוט? כמובן מהי יבלת, ובכן אתם בטח לא רוצים שאני אספר לכם על יבלות שעשויות או לא עשויות להיות לי על הרגליים ושיכול להיות או שלא יכול להיות שעשיתי להם טיפול וסידור. יבלות זה משהו שנשאר וקשה להיפטר ממנו. במקום זה אביב ציטוט פיקטיבי מהדוקטור המרפאת ויקי: "איכס ! יבלות זה מגעיל וקשה להיפטר מהם".
---------------
נרד לפרטים הקטנים:
חזיר יבלות מצוי: "חזיר יבלות מצוי, מין במשפחת החזיריים. אורך גופו של חזיר היבלות המצוי נע בין 1.1 ל-1.4 מ', כאשר אורך זנבו הוא 45 סנטימטרים [זנב ארוך]. גובה כתפיו הוא 60 עד 80 סנטימטרים, ומשקלו הוא לרוב בין 75 ל-125 קילוגרמים. בכל הריון ממליטה הנקבה בין שלושה לחמישה ולדות, כאשר משך ההריון הוא 155 - 170 ימים. חזיר היבלות המצוי ניזון לרוב מעשבים, מפקעות, משורשים, מגרגירים ומזרעים. תפוצתו כוללת את מרכז יבשת אפריקה ואת מזרחה. בית הגידול האופייני לו הוא סוואנה."
יש כל מיני יצורים בסוואנה האפריקאית [לא סאבנה?], כך מסתבר. הנה הסוג האתיופי, האחרון זה הסוג הרגיל - האפריקיא:
חזיר יבלות מדברי : "חזיר יבלות מדברי (שם מדעי: Phacochoerus aethiopicus) מין בסוג חזיר יבלות ממשפחת החזיריים. חזיר היבלות המדברי נפוץ באפריקה שמדרום לסהרה.
משקלו של חזיר היבלות המדברי 50 עד 150 ק"ג, כשהזכרים גדולים בדרך כלל מהנקבות.
הם פעילי יום, אף שבמקומות בהם הם ניצודים על ידי האדם הם עשויים להפוך לפעילי לילה. להם חוש ריח ושמיעה מפותחים."
ויקי לא נותנת על חזיר יבלות זה שום מידע, חוץ מ... על הרגלי אהמ.. הרבייה שלו. אוי לא.
----------------
אני מעדיף אנטילופות.
Tenha uma boa viagem
[J3]

רגע, מה עם שיר פציפיסטי על חזירים?
אחד משירי המחאה הבולטים של שנות השישים:

Black Sabbath - War Pigs !!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה