יום ראשון, 9 ביולי 2017

עשה זאת בעצמך = ביית חזיר וגדל אותו כחיית מחמד בביתם.

שלב א' - אם באמת רוצים להיות מגניבים, לוקחים אחד מזני חזיר בר ומבייתים אותו.

מקור 1 - כתבה מהארץ :
"אמנם בעולם היהודי החזיר הוא חיה מוקצה שאסור באכילה, אבל בעולם יש לו חשיבות מרובה. עובדה - בני האדם כל כך רצו בו עד שהם בייתו אותו שבע פעמים לפחות. כך עולה מבדיקות דנ"א שעשו חוקרים מאירופה לחזירים.
לפני אלפי שנים הפך החזיר מבעל חיים שעיר בעל מזג פראי וחטים ארוכים לחזיר הוורדרד עם האוזניים השמוטות, שמוכר לנו היום. תהליך זה לא התרחש פעם או פעמיים, כפי שהיה נהוג לחשוב עד כה, אלא חזר על עצמו שוב ושוב בחלקים שונים של העולם."

"ארכיאולוגים רבים הניחו שביות החזיר נעשה בלא יותר משני אזורים בעולם - במזרח התיכון, שנחשב לערש ביות בעלי החיים והצמחים, ובמזרח הרחוק. לפי עדויות ארכיאולוגיות, החזיר בוית לראשונה לפני כ-9,000 שנים באזור שהוא היום מזרח טורקיה וכן בסין. עד כה, רוב הארכיאולוגים הניחו שאחרי שהחזירים בויתו בשני אזורים אלה, בני האדם הפיצו אותם בעולם בסחר ובהגירה.

אך מתברר שמה שעבר ממקום למקום היה הרעיון לביית חזירים ולא החזירים עצמם. "הממצאים החדשים מראים שביות החזירים התרחש באופן עצמאי בכמה אזורים שונים: מרכז אירופה, איטליה, צפון הודו ודרום-מזרח אסיה", נכתב בהודעה רשמית שפירסמו החוקרים, "יתר על כן, מאוד סביר שהביות נעשה במקומות רבים בכל אחד מהאזורים. כלומר, מה שהתפשט בעולם היתה השיטה לביות חזירי בר ולא החזירים המבויתים עצמם".

החוקרים גילו שדנ"א של חזירים מבויתים שנבדקו, דומה מאוד לדנ"א של חזירי הבר מאותו אזור. מכך הם הסיקו, שביות החזיר נעשה בכל מקום באופן נפרד. כך, למשל, הם מצאו שפרופיל הדנ"א של החזירים מאירופה דומה מאוד לדנ"א של חזירי הבר שנמצאים היום באירופה, אך הוא נבדל מהדנ"א של חזירי הבר בטורקיה ובאיראן. החוקרים הסיקו שמוצא החזירים האירופים הוא מחזירי הבר האירופים ולא מחזירי הבר של המזרח."

כלומר יש שתי שיטות לביות החזיר אבל הם מאד קלות להפצה - בעיקר המזרח תיכונית כנראה. בנוסף יש את השיטה הסינית לביות חזירים.

מקור 2- כתבה על אותו מחקר מהידען:
""ייתכן שהצעד הראשון בביות החזיר נעשה על ידי החזיר עצמו. חזירי בר שחששו פחות והיו יותר ידידותיים, התקרבו למושבות של בני האדם כדי לנבור בשאריות מזון. "חזירים כאלה זכו ביותר מזון ויכלו להתרבות יותר", אמר לרסון, "עם הזמן, האדם התחיל להרבות אותם ולבחור את התכונות שעדיפות לו, עד שהגענו לחזיר המוכר לנו היום".""

מקור 3 - ויקי כמובן:

על חזיר הבית:
"החזיר, או חזיר הבית (שם מדעי Sus scrofa domestica או Sus domestica) הוא תת-מין של המין חזיר בר, ממשפחת החזיריים, אשר בוית על ידי האדם. ישנם למעלה מ-100 גזעים של חזיר הבית. לפי ממצאים ארכאוזואולוגיים החזיר היה אחת מחיות המשק הראשונות שבויתו על ידי האדם, ככל הנראה לפני כ-10,000 שנים במזרח התיכון. באופן היסטורי גודל חזיר הבית בדיר, אך לאחר המהפכה התעשייתית עבר עיקר גידולו במדינות המפותחות לחוות תעשייתיות
עיקר השימוש בו הוא כחיית משק, לשם אכילתו, ושימושים נוספים כוללים איתור חומרי נפץ ופטריות כמהין, וכחיית מחמד. על פי הערכות ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, ברחבי העולם קיימים כיום כ-920 מיליון פרטים, כאשר קרוב למחציתם חיים ברפובליקה העממית של סין. תושבי סין גם אוכלים כמחצית מכ-100 מיליון טון של בשר חזיר הנצרך בשנה בעולם."

אז יש קרוב ל460 מיליון חזירים בסין, זה בערך מחצית מאוכלוסיית האנשים שם. מעניין ....???
בכל מקרה, חזיר זה לא כשר, אבל מותר לגדל אותו כחיית מחמד שאפשר להשתעשע בה כלומר איתה. הם אמורים להיות חכמים יחסית וחברותיים. הם רק קצת אהמ.... מסריחים. ושמנים. ומכוערים.
טוב, אבל אם התחלנו את המחקר הזה המשועבד לשיעמום, נעשה מחקר נוסף:


הערך "ביות בעלי חיים":
"ביות בעלי חיים (לעתים משתמשים במושג תירבות בעלי חיים) הוא שם כולל לשינויים שעשה האדם בבעלי חיים על מנת להתאים אותם לצרכיו.
יש בעלי חיים שבויתו ללא שינוי בהתנהגותן הטבעית (דבורי דבש), יש כאלו שעברו שינוי חלקי (חתולים) ויש כאלו שעברו סיגול מלא לצורכי האדם (כל חיות המשק והכלבים) והתנהגותם שונה לחלוטין מחיי קרוביהם שחיים עדיין חיי בר."
"במשך שנים רבות חיו ההומינידים ובעלי החיים שבטבע זה לצד זה, ולעתים אכלו האחד את משנהו, מבלי שהאדם יצר שינוי התנהגותי או פיזי בבעלי החיים.
משערים כי הביותים הראשונים לא היו פרי מחשבה או רצון, אלא נגרמו כתוצאה מתועלת הדדית שהפיקו החיה והאדם מהקשר שיצרו, לדוגמה: הזאב התריע מפני הגעת טורפים וקיבל בתמורה שאריות מזון מהציד. לכן מניחים שבעל החיים הראשון שבוית הוא הכלב, מעריכים שביותו החל כבר ב-10,000 לפנה"ס בתרבות הנאטופית. אולם, יש ראיות לקשר בין בני אדם לבין זאבים למשך 150,000 שנה."
אז בעיקרון כדי לביית חזיר, קודם כל צריך להסתגל לריח שלו, אחר כך לשים אותו בשבי ובעזרת "תהליך רוחני" של ברירה טבעית להפוך לחזיר ורוד אינטיליגנטי חברותי ורזה - זה שהחזירים שמנים זה רק כי מגדלים אותם לבשר וזה אסור ביהדות, מותר רק לגדל אותם כחיות מחמד ואין שום בעיה הלכתית נגד זה. וזה יהיה בריא בשבילו להיות חזיר רזה ובכושר ואז כמובן עם רצועה לוקחים אותו גם לטיולים בעיר. והוא אינטיליגנטי אז בטח אפשר לגרום לו לעשות דברים מגניבים.
על החזיר כחיית מחמד:
"בסוף המאה ה-20 החלו גזעים מסוימים של החזיר הביתי לשמש כחיית מחמד פופולרית במדינות המערב. הגזעים הנפוצים למטרה זו הם Pot bellied pig ו-Juliana. גזעים אלו נוטים להיות קטנים בהרבה מחזירי חווה, אך גודלם הסופי עולה בדרך כלל על הציפיות של הבעלים, דבר שמוביל לעתים קרובות לנטישת או מסירת החיה. [אז הדיאטה היא לטובת החזיר וברור שלא נותנים לו להתפלש ברפש כמו שהוא אוהב, זה חזיר מאולף!] 
באירופה וצפון אמריקה נפוצים בתי מחסה לחזירים נטושים(Pig sanctuary), שמהווים בעצם מוסד דומה לכלבייה.
בזכות חוש הריח המפותח של חזיר הבית נעשה בו שימוש לאיתור חומרי נפץ ופטריות כמהין. [כחזיר עבודה]"
הבעיה שאין לי מספיק כסף לגדל חזיר בבית ובכל מקרה חתולים נשמע לי יותר טוב.
אבל לכל אדם אחר שרוצה - תוכל לגדל חזיר כחיית מחמד מאולפת שקטה נקיה חברותית ואינטילגנטית, ורודה עם אוזניים שמוטות. וזה מותר לפי התנ"ך וההלכה. רק צריך לביית כמה קודם להווריד אותם ולהשמיט להם את האוזניים בתהליך חינוכי רב-דורי.

ממש משעמם לי כנראה,
דרוראין תגובות:

הוסף רשומת תגובה