יום ראשון, 2 ביולי 2017

דע את עצמך - האם אתה עני?

ובכן, כולם יודעים שעוני זה לא כיף בלשון המעטה ולא כיף לכל האנשים "העשירים" שבסביבתך על החובות במקום על הנכסים או על החופשה השקטה והנחמדה מחוץ לבית.
אבל מהי בעצם ההגדרה של עני? האם אתה הקורא שורות אלה (דרך האינטרנט החיצוני או הפנימי, המחשב המח___ן מתנהג מוזר לאחרונה, כבר אי אפשר לשמוע מוזיקה בשקט, בפרטיות ביתי, בטח שלא לשלב את זה עם עוד דברים חלילה כמו לקרוא חדשות כאחד העם.) - אהמ סורי, האם אתה הקורא שורות אלה עני?

ובכן נבחן 4 מקורות מהמילה "עני" ומהמילה "עוני" בגוגל, דף ראשון, נכון להיום ה2.7.17.
כדי לבחון את השאלה, לא נבחן בבקשה מה התחתית - אלא מה המקסימום עושר וקניין חומרי שיכול להיות ברכושך כדי שעדיין תהיה זכאי לתואר הנכסף "עני".

מקור 1 -  מילוג. מילון עברי/אנגלי - פירוש של עני: בעל אמצעי מחייה מועטים; דל; רש; אביון.
מילים נרדפות: אֶבְיוֹן, אֵין לוֹ אֲגוֹרָה שְׁחוּקָה, אֵין לוֹ גְּרוּשׁ עַל הַתַּ__, דַּל, דַּלְפוֹן, חָסֵר אמצעים, חָסֵר כֹּל, לֹא גּוֹמֵר אֶת הָחֹדֶשׁ, מָךְ, נִזְקַק, עני וְאֶבְיוֹן, עני מרוד, רעב ללחם, רָשׁ, תַּפְרָן [קשיים בהשגת מלתחה טובה].
הפכים - אָמִיד, בַּעַל אֶמְצָעִים, בַּעַל הוֹן, בַּעַל מָמוֹן, גְּבִיר, הִסְתַּדֵּר בָחַיִּים, טָחוּן, מִילְיָארְדֶּר, מִילְיוֹנֶר, מַלְיָן, מְסֻדָּר, מסודר בחיים, מַסְרִיחַ מכסף, עָשִׁיר, עָשִׁיר כְּמוֹ רוֹטְשִׁילָד, עָשִׁיר כַּקֹּרַח, עָשִׁיר מֻפְלָג
ובכן, אלה כמובן הגדרות שונות לעני - מאלה שהכי למטה עד אלה שהכי למעלה, מכיוון שאנחנו מחפשים את העשירון העליון של העוני, ניקח שלוש הגדרות בולטות:

עני הוא על פי השפה העברית - אדם שהוא בעל אמצעי מחייה מעטים (מעט כסף בחשבון בנק למשל), אדם שהוא בעל מעט אמצעים ואפשרויות הפתוחות בפניו אם אותם אפשרויות דורשות כסף, לא גומר את החודש - אדם שבסוף החודש לא נשאר לו כסף למחייה.

והכל כמובן יחסית לשכר הממוצע במשק שהוא : 10.5 אלפי שקלים.
שכר המינימום הוא : 5300 - אדם בעל אורח חיים ממוצע, שחי על "דמי כיס" כאלה הוא בעל אמצעי מחייה מעטים - הוא מתקשה להשיג בית גדול וגם רכב, אין לו הוצאות בילוי פנאי והתפתחות אישית, הכל הולך על מחייה והישרדות.
יש לו מעט אמצעים - הוא יפול בלי עזרה חיצונית ובלי חסכונות אם יהיה לו גם לעשות שתלים בשיניים וגם הוצאות משפטיות באותו החודש.
ובדרך כלל - באורח חיים סביר הוא לא יגמור את החודש. בטח שלפי הגדרת אורח החיים הסביר הממוצע של 10.5 אלף שקלים. ועל כן הוא ללא ספק אדם עני.

אם ככה, אדם עני הוא על פי השפה העברית והשכר הממוצע במשק, אדם שמרוויח בין 10.5 אלף שקלים לאדם שמרוויח 5.3 אלף שקל. כלומר אזרח בוגר.
נגיד אמצע הדרך, אז עניים במדינת ישראל על פי ההגדרה הממוצעת (אדם שחי חיים חסכוניים וסגפניים זה מקרה שנחשב חריג יחסית אם זה מרצונו החופשי) הם אנשים שמרוויחים לחודש ממוצע בשנה ממוצעת עד 8 אלף שקלים, מעודכן להיום.

אחלה. אז זאת התשובה. (מה הדבר הזה שנקרא קו עוני שוב?!).

אה, ובהקשר לשאר המקורות, אני לא צריך אותם באופן אישי - אבל אם אתם מעוניינים, הנה הקישורים אליהם:

קישור אקסטרה 1 - תמונת מצב חברתית 2016 - כתבה מהרשת.
קישור אקסטרה 2 - כתבה בנושא מדה מרקר.
קישור אקסטרה 3 - ויקיפדיה בעברית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה