יום רביעי, 5 ביולי 2017

עיד אל פיטר

בואו לא נשכח את הקוראים הערבים דוברי העברית בארץ, למשל השכנים מיפו.
מחר הם חוגגים - חג שנקרא עיד אל פיטר, הבה נשאל את המופתי بحيرة فكتوريا  [בכיריה פקטוריה, משהו כזה, עשיתי "ויקטוריה בערבית" בגוגל, זה מה שיצא. בעזרת גוגל, אני יודע להגיד תודה בכל השפות - למשל בסינית תודה אומרים : שיה שיה (לי זה מזכיר כבשה כבשה), וטוב אומרים "האו". מי היה מאמין.].

אז זה מה שהדוקטור אומרת:
"באסלאם, עיד אל-פיטר ערבית: عيد الفطر, בתעתיק מדויק: "עיד אלפטר" - "חג שבירת הצום", מכונה גם العيد الصغير, "החג הקטן") הוא החג המציין את סיומו של חודש הרמדאן, חודש הצום המוסלמי, והוא מצוין בשלושת הימים הראשונים של חודש שוואל, החודש העשירי בלוח המוסלמי.
בשנת 2014 החג חל ב-28 ביולי. מועדו המדויק של עיד אל-פיטר נקבע בכל קהילה מוסלמית בנפרד, על-פי עדויות על ראיית מולד הירח. אם במוצאי היום ה-29 של רמדאן נראה מולד הירח, מכריזים על תחילת החג. אם טרם נראה המולד, דוחים את החג ביום אחד."

ובכן, לפי המופתי, המוסלמים חוגגים בחג זה את סיום הצום בן החודש מגלל הרמדן, וזהו בערך.
אז שיהיה חג, רגע, אבל רבים בקהל שואלים מי זה פיטר. ננסה לברר?

בואו ננסה לשאול את המופתי שלנו את אותה שאלה באנגלית ונראה מה היא תענה:

"Before the advent of Islam in Arabia, there is mention of festivals as well as some others among the Arabs. The Israelites had festivals as well, some directly prescribed in the Torah and others commemorating important days of their history.
Eid al-Fitr was originated by the Islamic prophet Muhammad. It is observed on the first of the month of Shawwal at the end of the month of Ramadan, during which Muslims undergo a period of fasting.
According to certain traditions, these festivals were initiated in Medina after the migration of Muhammad from MeccaAnas reports:"
)...(
סין ויקיפדיה [אני מתחיל לשלב את הפורטוגזית שלי מדי פעם, פרדון עם הקוראים], אבל מי זה פיטר אינעל א_ותך?
ובכן, מכיוון שכבוד המופתי מסרב לענות תשובה ברורה כששואלים אותו בעברית ובאנגלית, אני אנסה להעלות מספר השערות:
1. פטרוס - השליח הנוצרי המפורסם והאפיפיור הראשון של הכנסיה הנוצרית
2. פיטר הוא בעצם גלגול של זאוס, נשמע מוזר? איך קוראים לו ברומית (יו)פיטר. עכשיו זה רק קצת משונה.
3. משהו עלה לי בקצה הראש, אבל כל הזמן עולות לי בראש מחשבות על זברות ששועטות חופשי במרחבים האפריקאיים ומלחכות עשב טרי בסאוונות הסוערות של מרכז אפריקה. אה מה אמרתי?

אז חג עיד אל יופיטר שמח, מוסלמים יקרים
חח


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה