יום שבת, 8 ביולי 2017

האם אתה יותר כבש, עז או בכלל יעל? - חלק א'

בעקבות הפוסט הבערך לפני שני אחרונים, על המחזאי הצרפתי שאמר שקרנפים מזכירים לו בני אדם, הבה נבדוק האם אנשים מתאימים להגדרה של בני צאן. או במילים אחרות - האם אתה יותר כבש, עז או בכלל יעל?
ובכן, כדי לענות על השאלה הזאת אבל נשאל את החוואית ויק, מה התכונות של כל אחת מהחיות ה"חמודות"?

חלק א' - כבשים

כבש -  "סוג של יונקים מעלי גירה השייכים לתת-משפחת היעלים. עם סוג זה נמנה המין המופלון (Ovis aries) אבי כבש הבית (Ovis aries musimon), תת-מין בעל חשיבות כלכלית רבה בהיותו מקור לחלבצמרעורפרווה ובשר.

קיימים שבעה מיני־ בר של הסוג Ovis. לכולם קרניים (גדולות יותר אצל הזכר) ובלוטות ריח בפנים ובטלפיים [רגלים של חיות]. כולם חיים בעדרים, באזורים הרריים או ברמות, שבהם הם מלחכים עשבי־בר, כשהזכרים הבוגרים נוהגים לחיות בנפרד מיתר העדר. 
הזכרים נוהגים לנהל ביניהם מאבקים על הזכות לעבר את הנקבות בתקופה שמסוף הסתיו ועד תחילת החורף. הטלאים נולדים באביב כאשר הנקבות חיות בנפרד מהזכרים, ולכן תפקיד ההגנה על הטלאים מוטל על הנקבות. כבש־הבר מגיע לבגרות מינית בגיל ½2 - ½3 שנים, אורך חייו 20-15 שנה."

בין סוגי כבשי הבר:

מופלון - "כבש מופלון או כבש המזרח (שם מדעי: Ovis orientalis; לעתים "Ovis musimon" או "Ovis aries". קרוי גם בפשטות כבש הבר) הוא מין של כבש פראי הנפוץ בחלקים שונים של אירופה ואסיה, והשני בגודלו בסוג כבש (סוג) לאחר הכבש הארגאלי. המין כבש אוריאַל היה נחשב בעבר כתת-מין שלו ומסווג כעת כמין נפרד (על אף שבמרבית הטקסונומיות הוא עדיין נחשב כתת-מין). כבש המופלון נחשב לאב הקדמון של כבש הבית, וניתן להכליא אותו עם כבש הבית או עם כבש גדול-קרניים, כשהצאצאים יהיו בדרך כלל פוריים.
בישראל מגדלים את המין בחי בר כרמל, אם כי קיים ויכוח אם היה מצוי בארץ ישראל אי פעם. הדעה הרווחת כיום היא שכבשי בר לא התקיימו בארץ ישראל, בניגוד לאזורים שמצפונה."
כבש ארגאלי - "כבש ארגאלי (שם מדעי: Ovis ammon) הקרוי גם כבש הרים וכן כֶּבֶשׂ אָמוֹן הוא מין בסוג כבש, המצוי בסכנת הכחדה וחי ברמות מרכז אסיה (הימלאיה, טיבט, אלטאי). זהו מין הכבש הגדול ביותר, ויכול להגיע לכדי גובה של 120 ס"מ ולמשקל של 140 ק"ג. תת-מין של הכבש הארגאלי, ארגאלי פמיר (הקרוי גם כבש מרקו פולו, משום שתואר לראשונה על ידיו) יכול להגיע לאורך של בערך 6 רגל.
הצבע הכללי משתנה בין חיה לחיה, מצהבהב-בהיר עד לחום-אפור כהה. הפנים בהירות יותר. לזכרים צווארון מסולסל לבן וציצית גב. לזכרים שתי קרניים מעוקלות. אורך הקרניים יכול להגיע עד 190 ס"מ. זכרים משתמשים בקרניהם כדי להתחרות אחד בשני. לנקבות יש קרניים גם כן, אך הן קטנות בהרבה מאלו של הזכרים.
הארגאלי חיים בעדרים של 2 עד 100 פרטים, המופרדים לפי מין, חוץ מבעונת ההזדווגות. דווח על עדרים נודדים, במיוחד זכרים. הודות לרגליהם הארוכות, עדרים יכולים לנוע במהירות ממקום למקום. הם נוהגים לחיות בגובה רב יותר בקיץ."
כבש אוריאל - "כבש אוריאַל או כבש הערבה (שם מדעי: Ovis vignei; מכונה גם מופלון אסייתי או בפשטות אוריאַל), הוא מין של כבש בר מתת-משפחת היעלים החי במרכז אסיה, ונחשב בדרך כלל כתת-מין של כבש מופלון תחת השם המדעי: (Ovis orientalis vignei).
קיים תת-מין נוסף של המופלון הנחשב לעתים כמין נפרד בשם "כבש ארמני" (Ovis gmelini), דומה יחסית לכבש אוריאל מלבד מספר שינויים קלים שיפורטו בהמשך. בצפון מרכז איראן קיימת אוכלוסייה גדולה מעורבת, שמקורה ברבייה בין כבשים אוריאלים לכבשים ארמנים באזור זה שהוא מקום המפגש של תפוצתם."
כבש גדול קרניים (כבש ההרים) - "כבש גדול-קרניים (שם מדעי: Ovis canadensis, ידוע גם ככבש ההרים), הוא מין של כבש בר מתת-משפחת היעלים החי באמריקה הצפונית. קיימים שני כבשי בר הדומים והקרובים מבחינה גנטית לכבש זה: כבש דאלי המצוי אף הוא באמריקה, וכבש השלג הנפוץ בסיביר. מידות גופם של האחרונים זהים למדי לאלו של הכבש גדול-הקרניים, אולם הוא נוטה להיות גדול וכבד יותר מהם, והוא כבש הבר השלישי בגודלו לאחר הכבש הארגאלי וכבש המופלון.
שמו המדעי נגזר מלטינית: "Ovis" = כבש; "canadensis" = קנדה, ומשמעותו "כבש החי בקנדה". עם זאת שם זה הוא מטעה במידה מסוימת, כיון שתפוצתו של כבש זה רחבה יותר ונמשכת דרומה עד מקסיקו. שמו הנפוץ - "כבש גדול-קרניים", בא לציין את קרניו העבות והכבדות."
----------
כבש הבית - "כבש הבית (שם מדעי: Ovis aries musimon) הוא תת-מין של המין מופלון - מין בסוג כבש. תת-המין מגודל בתרבות לשם בשרו, עורו, צמרו וחלבו."
נמשיך לקרוא קצת הלאה על מוצא כבש הבית:
"שרידים של כבש הבית (Ovis aries musimon) נמצאו גם במקומות בהם נמצאו שרידי ישוב-אדם, אם כי לא תמיד ברור אם זהו זן הבר שניצוד או זן מבוית שגודל על ידי האדם. קיימות כמה השערות לגבי מוצאו של כבש הבית. עם זאת, רוב המקורות מסכימים כי מוצאו של כבש הבית הוא כנראה מכבש מופלון. ההשערה המצויה בכתובים שונים כי מקור כבש הבית במופלון המצוי באיים סרדיניה וקורסיקה, היא שגויה. להפך, המופלון שנמצא שם כנראה התפתח מכבש מבוית שהפך לפראי."
(... יש גם השערות אחרות בפסקה הבאה אבל זה ארוך)
וניקח איתנו גם את החלק של ההתנהגות כפי שהוא כתוב בויקיפדיה נכון ל8.7.17 :
"הכבשים ידועות בחוש העדר המפותח שלהן. עדרים גדולים של כבשים (עד 1,000 ויותר) נעים כגוש אחד. חוש העדר המפותח תורם לחשיבותם הכלכלית שכן רועה אחד יכול לשלוט על קבוצה גדולה של חיות. כבשים שהופרדו מהעדר מגלים סימני מצוקה והם פועים בקול רם או בוטשים בקרקע.
הכבשים הולכים באדיקות אחד אחרי השני עד שניתנו כינויים לתפקידים השונים שכבשים ממלאים בעדר. כבשה המתרחקת מאחרות היא חריגה outlier, מצד אחד היא יכולה לגלות מרעה טוב יותר, מצד שני היא מצויה בסכנה גדולה יותר. ה"משכוכית" היא הכבשה המובילה; היא אינה מתקדמת ראשונה, אך עוקבת אחרי ה- outlier ומסמנת לאחרות שאפשר לעקוב אחרי ה-outlier בבטחה. כשהמשכוכית זזה עוקבים אחריה כל הכבשים. הנטייה להתנהג כ-outlier או כמשכוכית היא כנראה גנטית."

טוב, זה היה החלק על כבשים. חש הזדהות?
אם לא, אולי כדאי שתחכה לחלק על עזים. מקווה שיש פחות סוגים ומינים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה