יום ראשון, 2 ביולי 2017

מבט ראשון לברית החדשה

יש. עוד ספר "תנ"ך"!
(זה פוסט אישי בשבילי, לא לקהל הרחב).

ובכן בואו נראה במבט ראשוני איך הוא מורכב -
על פי ויקיפדיה יש לברית החדשה 5 חלקים:

1. האוונגליונים - ספרי הבשורה האוונגליסטיים (4 ספרים)

הבשורות מתארות את קורות חייו, מותו ותחייתו של ישו הנוצרי. על פי האמונה הנוצרית, ספרי הבשורות כולם נכתבו על ידי בני הדור הראשון של תלמידי ישו (מתי, יוחנן בן זבדי) או בני הדור השני, כלומר תלמידי תלמידיו (מרקוס המבשר, לוקאס).
הבשורות הם החלק היחיד בברית החדשה על ישו, לאחר מכן באים הסיפורים על השליחים וממשיכי דרכם.
האוונגליונים מיוחסים לארבעה מתלמידיו-שליחיו של ישו, ועל שמם הם נקראים:
2. ספר מעשי השליחים (ספר אחד)

ספר מעשי השליחים הוא הספר החמישי בספרי הברית החדשה, והוא מסודר אחרי ארבע הבשורות כספר ההיסטוריוגרפיה האחרון בברית החדשה. המסורת מייחסת אותו לאוונגליסט לוקאס, מחבר הבשורה על-פי לוקאס

הספר, כשמו כן הוא - מתאר את מעשי השליחים - התלמידים של ישו - אחרי צליבתו, קימתו לתחייה ועלייתו השמימה. הספר מתמקד במעשיהם של שניים מהשליחים, החלק הראשון מתמקד בפטרוס והחלק השני מתמקד בפאולוס. השליחים עושים נסים, מרפאים חולים ומגייסים עוד ועוד אנשים לקבוצתם, אשר נקראת בפי ההיסטוריונים "הכת היהודית-נוצרית".

3. איגרות פאולוס (13 מכתבים)

איגרות פאולוס הן איגרות שנכתבו על ידי השליח פאולוס (שאול התרסי). שלוש עשרה מאיגרות אלה מהוות חלק מהברית החדשה - ספרי הקודש של הנצרות.
כל האיגרות מציינות במבוא שלהן כי פאולוס הוא שכתבן.

4. איגרות כלליות (7 מכתבים)


האיגרות הכלליות הן שבע איגרות, שכפי המיוחס באמונה הנוצרית, נכתבו על ידי השליחים של ישו ומקובצות בברית החדשה לאחר איגרות פאולוס. שמן, "האיגרות הכלליות", ניתן להן משום שבניגוד לאיגרות פאולוס, הן מיועדות לכלל המאמינים הנוצרים ולא לאדם או לקהילה מסוימת.
שבע האיגרות מכונות על שם הכותב המיוחס לכל אחת מהן.
5. ההתגלות / חזון יוחנן / ספר הנבואה הנוצרי (ספר אחד)

חזון יוחנן, הנקרא לעתים גם ההתגלות של יוחנן או ספר ההתגלות, הוא הספר האחרון בברית החדשה. הוא מתאר את אירועי אחרית הימים שתתרחש לפי האמונה הנוצרית לפני שישו ישוב לעולם וידון את כל החיים והמתים ביום הדין------------------------------------------------------
מושג צדדי שגילתי עכשיו מויקיפדיה:
"מתייהדים הם, בברית החדשה ובשיח הכנסייתי, נוצרים הסוברים שקיים חיוב לשמור את התורה, ובמיוחד שעל גויים המבקשים להתנצר לקבל את המצוות בנוסף לאמונה בישו. השקפה זו הוקעה על ידי פאולוס השליח ומאז."

יש לזכור שישו עד יום מותו קיים את כל המצוות בתורה. השליחים שינו אבל לאחריו את הדת שהאמין בה ויצרו את הנצרות הראשונית.
פאולוס אם כך הוא הנביא השני אצל הנוצרים, אני בינתיים "בדקתי" רק את ישו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה