יום חמישי, 13 ביולי 2017

אמן הבובות 2 - פרק יב' - לימודי האוהלים נמשכים

הפיר פרייבטים מוכנים לאימונים מתקדמים יותר בשדאות ובניית אוהלים, במבנים ובהמשך גם בשטח. תיק המסעות מתחיל לאסוף ציוד והפיר פרייבטים ממשיכים לאסוף ידע.

המדריך, ללא אזהרה מתחיל לירות מילים ומושגים והפיר פרייבטים עומדים בהקשב וקולטים כל מילה ומפנימים אותה לצרכיהם העתידיים במאבק מול המכונה הגדולה והמרושעת שמפריעה לאנשים לחיות בשלווה ובבריאות טובה.

[מקור 1 - הערך "עמוד" מויקיפדיה]

"עמוד הוא רכיב אנכי התומך במשקל הפועל מעליו כלפי מטה. עמודים תומכים בדרך כלל קורות אופקיות, קשתות או שעומדים בפני עצמם ונושאים מעליהם פסל או מונומנט כלשהו.

כרכיב הנדסי, עמוד נושא את משקלו העצמי ואת העומס הנמצא מעליו. עומסים אלו מפעילים מאמץ לחיצה צירי לאורך העמוד. אותם עומסים עוברים דרך העמוד אל הכלונסאות או יסודות אחרים עליהם עומד העמוד או אל עמודי המשך הנמצאים בקומה מתחתיו. ככל שפועל על העמוד עומס גדול יותר, כך על העמוד להיות עבה יותר כדי לשאת את העומסים."

כלונסכְּלוֹנָס הוא סוג של יסוד בניין, שתפקידו לקבע את המבנה לקרקע או לתמוך בעומסים שונים הקשורים בקרקע. הכלונס הוא למעשה עמוד המוחדר בחלקו לקרקע, כאשר חלקו העליון מחובר ליתר יסודות המבנה. שימושי לעמודי תמיכה לאוהלי שטח למשל.

מאמץ לחיצה - על העמוד נוצר לחץ בכיוון מרכז הכובד של המבנה, כלומר משטח הגג אותו הוא עוזר להחזיק, כדי לעמוד בפניו עליו למשל להפעיל למשל על ידי הישענות, לחץ נגדי בכיוון ההפוך. [ההגדרה פה היא בניסוח של המחבר ולא מועתקת מילה במילה מויקיפדיה לשם שינוי.]

מאמץ קריסהקריסה היא מצב שבו העומס הפועל על עמוד עובר נקודה קריטית והעמוד במקרה כזה מתקפל הצידה ומקבל "בטן".

קורהקורה היא רכיב בניין בסיסי שכיוונו בדרך כלל אופקי ותפקידה לשאת עומסים במבנה ולהוות חלק משלד הבניין [השילדה],
תפקידה המבני של הקורה הוא לרוב לגשר על מִפתחים בין קירות נושאים [?] או בין עמודים ולהוות יחד איתם מערכת שלמה של שלד בניין המקנה לו יציבות."

קורה היא למשל חוט גמיש וחזק המתוח בין מסמר בקיר לבין עמוד תמיכה מרכזי של אוהל,
על הקורה אפשר להעמיס משטחים כמו מסכים נגד קרינה גרעינית במאונך לקורה או במקביל לה, בתמיכת קיר טבעי או קורה אחרת.

החניכים למדו להקים עמוד תמיכה בסיסי לאוהל בתוך מבנה מדלי עם ידיות או נקבים בצדדים, משקולת, מקל של מגב וחבל - 
את המשקולת שמים בדלי ואת המקל שמים במרכז כך שהמשקולת תחזיק אותו ומחזקים אותו גם על ידי חבלים המתוחים לאורך הדלי וקשורים לידיות או נקבי הדלי בצידיו, את המוט בנוסף קושרים גם למשקולת בחבל אלכסוני, כמו במפרשים \| רק שהלוכסן לא חייב להגיע לראש המוט כדי ליצור יציבות.
כפי שלמדנו, בעזרת קורות - חבלים חזקים הקשורים למסמרים בצידי החדר ובקדמת החדר, אפשר ליצור שילדה לאוהל עם מחיצה המחלקת אותו ל2 חדרים, כמו אצל הבדואים, על החבלים בעזרת מקלות כביסה - כלי נשק קטלני שיש עליו קופירייטינג לניילז יאנג, מנהיג הפיר פרייבטים האמיצים, שימשיכו להילחם איתו או בלעדיו נגד המכונה הגדולה הרפושה עד הסוף! - ובעזרת מסמרים מחברים לקירות הטבעיים - יריעות גג ויריעת מחיצה ויריעות קיר חיצוניים, מספר היריעות הדרושות תלוי בגודל החדר/האוהל המבוקש.
אפשר להשתמש בנוסף לאטבי כביסה חזקים גם בתפירה של יריעה ליריעה כדי ליצור יריעות חזקות יותר או כדי ליצור חיזוק בין היריעות.
שיטה שעשויה להיות יותר טובה גם מתפירה וגם ממקלות כביסה היא שימוש בסיכות ביטחון.
כשרוצים להיכנס פשוט מורידים את האטב מעל פינת יריעת הכניסה ונכנסים בשקט, לאוהל המרופד שטיחים ומכוסה טפטים נגד קרינה ויזיואקטיבית. בפנים יש גם כריות נוחות שאפשר לשבת עליהם ואולי גם תמונות המודבקות בדבק נייר אל הקירות ויוצרים חיזוק נוסף לטפטים.
בנוסף, כדי שלא יווצר שקע באמצע האוהל מיריעות שמתקשות לשאת את משקלם העצמי, אפשר למתוח חוט נוסף מעמוד התמיכה המרכזי לקיר הטבעי של המבנה בעזרת מסמר התקוע בקיר עם פטיש.

כמובן שאסור לשכוח את מערכות התמך
1. תאורה [למשל מנורות שולחניות על בטריות מאד שימושיות ואפשר בשביל הרושם גם נורות הנתלות על חוטי התמיכה הפנימיים של האוהל וכמובן מלאי של פנסים ידניים ופנסי כיס], 
2. איוורור [ונטה המונחת באלכסון אך שפתחיה לא סגורים ודואגת לתחלופת האוויר בתוך האוהל האטומי.]
3. מיזוג אוויר [כעיקרון מספיק וינטלטור אך יש גם דרכים נוספים ליצירת טמפרטורה נעימה בפנים]

בשביל 2 ו3 צריך כעיקרון אספקת חשמל מתוך המבנה הטבעי, מפצלים וחוטים מעריכים יכולים להיות מאד שימושיים לצורך בניית תשתית החשמל של האוהל האטומי המודרני, המבוסס על פי רוב על מסורות בדואיות קדמוניות.

[מקור 2 -  מדריך טוב בנושא קשרים, למי שצריך עוד לחזק את ידיעותיו בנושא. מומלץ להתאמן עם 2 חבלים או חוטים ומספר מקלות]

שיהיה סוף שבוע טוב 
ויום עצמאות שמח לצרפת, בלי פיגועים מיותרים ומעצבנים.

[שכטה 12]

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה