יום שישי, 7 ביולי 2017

אמן הבובות 2 - פרק ד' - לימודי הסקאוטים ממשיכים.

השיעורים הקשים והמפרכים והמחקרים על חבלים, קשרים, משקולות, מקלות, יריעות, כלי עבודה, כלי מאור, יכולות איוורור של שטחים סגורים, מנעולים, שימוש בעזרים כגון עינים זהובות ועוד נמשך.. בשלב הזה כבר היה ברור שכדי לבנות אוהל בעיקרון צריך 3-4 מקלות שאליהם קשורים יריעות עם פתח ראשי ואפשר גם פתחי איוורור מכוסים אחרים [נגד נשורת גרעינית] כשעל ראשי המקלות כורכים חבל ואז עושים לולאה על ראש האוהל ומותחים. עדויות מחקריות ראשונות שאפשר לקשור גם למשל את פינות האוהל לדברים כדי לתת לו יותר יציבות.
בשלב הזה פנה לו ריד, ראש מחתרת הקטיפה האגדית אל נבכי הידע הבדואי העתיק ובירר את סודות האוהל הבדואי, אחד האוהלים המפורסמים בהיסטוירה [קישור] :

מהו מבנה האוהל הבדואי?
"האוהל הבדווי מיוחד בכך שהוא קטן ובתקופת הנוודות והנוודות-למחצה היה בנוי מעמוד-תווך אחד ("ואסט") [עמוד מרכזי אחד שעליו נפרשו היריעות ובצדדים נמתחו ליתדות או שאפשר היה לשים על השוליים שלהם גם משקולות כדי שלא יחדור חול רדיואקטיבי מהמרחב שבסביבה. זאת בניגוד לשיטה האינדיאנית בה יש מספר מקלות שנשענים על מרכז דמיוני אחד. בנוסף יש את האוהלים המתקדמים יותר עם שלדת עץ או חומר אחר.] 
מרגע שהבדווים עברו לשלב הנוודות-למחצה והמגורים הפכו לקבועים, לפחות במשך 6 חודשים, גדלו האוהלים. אולם, גודל האוהל היה גם פונקציה של גודל העדר וכן היקף הקשרים החברתיים של ראש המשפחה. כך ניתן היה לראות אז אוהלים בגדלים שונים:

ה"עודייה" — אוהל בעל עמוד-תווך אחד [עמוד מרכזי אחד - כמו האוהל הראשון שתואר למעלה]
ה"פאזה" — אוהל בעל 2 עמודי-תווך
ה"אמת’ולאת" — אוהל בעל 3 עמודים תווך
ה"אמרובע" — אוהל בעל 4 עמודי תווך.
(...)

אנו נוכחים אם כן לדעת שהאוהל הותאם תמיד למצב הכלכלי והחברתי של "המשפחה הגרעינית".

[המושג : מחיצה פנימית בתוך האוהל :]
מבחינה תיפקודית, מחולק האוהל לשני מדורים. המדור הדרומי הוא רב-שימושי ובו מתרכזות כל הפעולות הנעשות בידי הנשים (...). בחלק זה של האוהל מבוצעת גם האריגה. המדור הדרומי משמש חדר שינה לכל בני המשפחה, ומיקומו בזווית [המושג: זווית או פינת האוהל] שבין המחיצה והיריעה המערבית.
שונה בתכלית הוא המדור הצפוני של האוהל. בחורף הוא שימש לאיכסון בני-הצאן, שגם הם זקוקים להגנה מפני הקור, בעיקר במשך הלילה הקר במדבר. בקיץ הקימו לעדרי הצאן גדרות פשוטות והציבו אותן מול פתחי האוהלים לשם שמירת הצאן מפני טורפים וגנבים. המדור הצפוני באוהל, שהתפנה בקיץ מעדר הצאן, יועד למטרות מגורים ולעתים אף מיקמו בו את ה"שק" (מקום מושב הגברים).

התאמת האוהל השחור המסורתי לתנאי המדבר באה לידי ביטוי בשני תחומים. 
האחד — החומרים הבונים את חלקי האוהל, 
והשני — מיקום האוהל בעונות השונות של השנה. 

(...)" : תקציר מהמשך המקור:
התכונה הכי חשובה של היריעות של האוהל הם הגמישות של החומר מהם הם עשויות.
חשובה גם עמידות בתנאי מזג אוויר ובידוד מתנאי חוץ (גשם, רוח, שמש).
חשוב שהאריג ינשום מה שנקרא, שהוא לא יהיה עשוי מניילון למשל שלא נושם.

לאוהל הבדואי בעל מספר עמודי התמיכה יש בנוסף ליריעות קיר גם יריעת תקרה הנמתחת בין ראשי עמודי התמיכה (לו ריד שיער שצריך לפחות 3 עמודי תמיכה בשביל יריעת גג).

על איוורור האוהל - לו ריד עלה על שיטה עתיקת יומין להכנסת אוויר לחללים אטומים סגורים כנגד הנשורת הגרעינית. היא נקראת ונטה : 20 מ"ק לשעה כח יניקה נדרש לכל יחידת 1 מ"ק [מטר מעוקב] נפח חלל אטום. אפשר להרים ולהצמיד את אחת מיריעות האוהל כדי לשים את הונטה שם כדי שתכניס מספיק אוויר נקי ומסונן (את הונטה עצמה יש לשים וחשוב להקפיד בבית כיסוי מכוסה אך לא אטומי).

מוקשי אזעקה - לו ריד גילה מוקשי אזעקה המכונים גם "מעצורי אזעקה לדלת בעל אזעקה עוצמתית", שכל מי שדורך עליהם מפעיל רעש אימה. יחידה עולה פחות מ50 שקל, הצבא הצטייד באחד כדי לנסות בינתיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה