יום שבת, 15 ביולי 2017

אמן הבובות 2 = פרק יד' = ספיגת ואיטום גלי קול

כחלק מהאימונים והמחקרים הדרושים כדי לקדם את הפיר פרייבטים לדרגה הבאה, החניכים למדו על חומרי בידוד קוליים וזאת למשל כדי לבנות מבנים או אוהלים החסינים ליציאת קול אל מחוץ למבנה, שם יתכנו רובוטים זעירים שמקשיבים למסרים ולשיחות הסודיות והפרטיות בעזרת קולטנים ועלולים כתוצאה מכך, לגרום לפגיעה בחיילים האמיצים נגד המכונה.

[קישור 1 - כתבת רקע מווינט ]
כעיקרון כדי לספוג גלי קול או לבודד או לאטום מרחב פנימי כך שקולות לא יצאו ממנו החוצה, יש לבנות מחיצה שתספוג את הקולות, בדרך כלל כבד יותר זה יותר טוב, אך לא בהכרח מחייב. כמו כן יצירת 2 מחיצות והשארת מחיצת אוויר ריק בינהם עוזרת אף יותר לספיגת הקולות.
יש מספר חומרים המאפשרים איטום קולות:

1. קלקר - הדיעות חלוקות בנוגע ליכולת של לוחות קלקר (ככל שעבה אמור להיות יותר טוב) לחסום קולות, יחד עם זאת מדובר בחומר זול ביותר, קשיח וקל - שניתן לבנות ממנו מבנים שונים בקלות ובנוסף אנשי מקצוע מוכרים אותו כחומר בידוד אקוסטי. במקביל, ידוע שהשימוש במשטחים אליהם מודבקים קרטוני ביצים גם עשוי לסייע.

2. ספוגים - חומרי ספיגת קול טובים ביותר, קלים יחסית וזולים.

3. צמר זכוכית:
צמר זכוכית הינו בידוד דו-תכליתי (תרמו-אקוסטי) המיוצר מסיבי פיברגלס ומשמש לבידוד של מחיצות גבס, תקרות וגגות רעפים.
שימוש בצמר זכוכית (פיברגלס) ממתן את המעבר בין טמפרטורת יום ולילה, קיץ וחורף ומפחית את השימוש במיזוג אוויר. גם כאשר נדרש חימום/קירור, מקטין הבידוד את ההפסדים התרמיים.
תכונות:
קל , גמיש וניתן לדחיסה מכסימלית
אינו שוקע או מתפורר
עמיד בשינויי טמפרטורה ולחות
אינו דליק
אינו גורם להחלדה
אינו אוצר לחות
עמיד לריקבון, עובש ורמשים.

4. צמר סלעים: צמר סלעים הינו חומר בנייה שעשוי מבזלת וסלעים מינראליים. זה בערך במשקל של קיר אבן וגם כמובן מאד יקר.

5.   יריעות חוסמות רעש: למשל יריעת פלציב, טקסואנד או חומר אחר, אבל הם נקראות פשוט יריעות חוסמות רעש. הם לא בערך קלות כל כך, אבל הם גמישות - וזה יתרון שבדרך כלל אין לחומרים חוסמי רעש. במחירים של ארץ ישראל של בערך 2020, גליל של כ10 מטר אורך ורוחב מטר, עשוי להגיע לכאלף שקלים.

ולבסוף למעוניינים - 2 מקורות ידע (קישורים) נוספים בנושא: חומרים ועמידותם מול רעש וטבלת מחירים על חומרי בידוד.

כמובן שיש את הנושא גם של איטום קול מקומי - למשל כששומעים באוזניות מסר סודי מהמפקדה, שמים מעליהם החיילים אוזניות של מטווחים כדי שקולות לא יתפזרו באוויר לקולטנים הרובוטיים הרעבים למידע.

------------
מחצית שנייה של יולי טובה והמשך סוף שבוע נעים.
דרור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה