יום שבת, 8 ביולי 2017

היום לפני 128 שנים - עיתון חדש: הוול סטריט מגזין.

היום יש אירוע יחסית חשוב בעולם העיתונאות, הוול סטריט ג'ורנאל או בעברית מגזין הוול סטריט.

קצת על ניו יורק:
"נְיוּ יוֹרְק אנגלית: New York City, בקיצור NYC, או New York בלבד) היא העיר המאוכלסת ביותר בארצות הברית. שטחה העירוני הוא אחד מן הגדולים בעולם. כינויה של העיר הוא "התפוח הגדול". כבר למעלה ממאה שנים מהווה ניו יורק מרכז מסחרי וכלכלי מהגדולים בעולם. העיר מדורגת כעיר עולם מסוג אלפא (היא ולונדון הן היחידות המוגדרות כאלפא ++), בשל השפעתה העולמית על התקשורת, הפוליטיקה, הכלכלה, החינוך, הבידור, התרבות והאופנה. מרכז התרבות האמנותי של העיר הוא בעל השפעה רבה בכל רחבי ארצות הברית ומחוצה לה. העיר היא מרכז לפעילות בינלאומית, ושוכן בה מטהו של ארגון האומות המאוחדות
ראש עיריית ניו יורק מתחילת 2014 הוא ביל דה בלאזיו.
העיר ניו יורק מורכבת מחמישה רבעיםהברונקסברוקליןמנהטןקווינס וסטטן איילנד. אוכלוסייתה מונה מעל 8.2 מיליון תושבים, המשתכנים בשטח של 1,214 קילומטר רבוע, והיא הצפופה מבין ערי ארצות הברית."
"האזור בו ממוקמת כיום העיר ניו יורק התגלה בשנת 1524 בידי ג'ובני דה וראזאנו, חוקר איטלקי ששירת תחת הכתר הצרפתי. דה וארונזו כינה את המקום "נוול אנגולם" (צרפתית: Nouvelle Angoulême - אנגולם החדשה). בעת הגילוי האירופאי היה האזור מאוכלס בכ-5,000 ילידים אמריקאים משבט הלנאפי. ההתיישבות האירופאית באזור החלה בשנת 1614, עם הקמת מושבת סחר הפרוות ההולנדית בדרומו של האי מנהטן, שלימים נקראה הולנד החדשה. בשנת 1624, רכש המושל הקולוניאלי ההולנדי פטר מינואיט את האי מנהטן משבט הלנאפי בתמורה לחרוזי זכוכית. ב-1664 כבשו האנגלים את המושבה ושינו את שמה ל"ניו יורק"".
וקצת על הוול סטריט ג'ורנל:
""וול סטריט ג'ורנל (באנגליתThe Wall Street Journal) הוא עיתון יומי (שש פעמים בשבוע) בעל השפעה בינלאומית היוצא לאור בעיר ניו יורק. (היה משפט אבל המקור של ויקי חסר אז הורדתי). העיתון מפיץ גם גרסה אסייתית ואירופאית. 
מתחרהו העיקרי כעיתון כלכלי יומי הוא העיתון Financial Times הלונדוני, המפרסם אף הוא מהדורות בינלאומיות. 
[יתכן שהוא מתחרה גם בפלטפורמה החדשותית או העיתון שקוראים באותו יום קבוע גם נגד הניו יורק טיימס, בינתיים אני מסתפק בניו יורק טיימס, אני מאד נהנה לקרוא אותו והוא נשמע לי הרבה פחות כבד.]
העיתון נמצא בבעלות חברת דאו ג'ונס אנד קומפני. החברה היא בבעלות ניוז קורפ שבשליטת רופרט מרדוק.""

אז שיהיה לוול סטריט ג'ורנל יום הולדת שמח ולחופרים שבין הקוראים, אתם מוזמנים לבדוק את העיתון גם שם ולראות מה האג'נדה שלו. אני כמו שאמרתי מסתפק בניו יורק טיימס וחוץ מזה - אני עני מדי בשביל לקרוא אותו :(
בנוגע לרופרט מרדוק, זה מה שויקי אומרת:
"קית' רופרט מרדוק (באנגליתRupert Murdoch; נולד ב-11 במרץ 1931) הוא מיליארדר אוסטרלי-אמריקאי, ובעל השליטה בחברת המדיה "ניוז קורפ" (.News Corp), שהיא בעלת השליטה ברשת הטלוויזיה "פוקס", בחברת הפצת הסרטים "פוקס המאה ה-20" ובעיתון "וול סטריט ג'ורנל"."
אז שיהיה במזל טוב רופרט, בתקווה שאתה לוחם בעד צדק אמיתי ולא צדק חזירי.
דרור
מגזין רשת פמ.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
אה, רגע, אם כבר נזדמן לנו בזכות מר רופרט, הבה נבדוק מה זה "וול סטריט", מומחית החומות ויקי?
"וול סטריט (באנגליתWall Street; "רחוב החומה") הוא רחוב בדרום מנהטן, מקום מושבה של הבורסה לניירות ערך בניו יורק הנחשב ללב הרובע הפיננסי בעיר. לעתים משתמשים בשם הרחוב 'וול סטריט' ככינוי לבורסה עצמה."

"במאה ה-17 היה זה הגבול הצפוני של המושבה ההולנדית ניו אמסטרדם, שם הוקמה חומה גסה (ומכאן שם הרחוב) מעץ ועפר בשנת 1652. החומה הוקמה כאמצעי הגנה מפני תקיפה מצד אינדיאנים, בריטים או מתיישבים אחרים, אך מעולם לא עמדה במבחן של קרב. לאחר שנכבשה העיר על ידי הבריטים ללא קרב, פורקה החומה בשנת 1699 ונשאר רק רחוב הנושא את שמה.
בסוף המאה ה-18 החלה להיפגש קבוצת סוחרים וספקולנטים תחת עץ שקמה בקצה הרחוב למסחר לא פורמלי. בשנת 1792 חתמו 24 סוחרים תחת עץ השיקמה על "הסכם בטונווד" (Buttonwood Agreement) שנועד להסדיר את המסחר ביניהם, הסכם שיצר את התשתית לייסוד הבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE) ב-8 במרץ 1817. בניין הבורסה הוקם בוול סטריט 11, ובהדרגה החלו להתמקם ברחוב ובסביבתו כל משרדי הברוקרים והחברות הפיננסיות. היום זוהי הבורסה לניירות ערך הגדולה והמשפיעה בעולם."
"בספטמבר 2011 החלו להתקיים הפגנות המוניות ברחוב, במחאה על המדיניות הכלכלית של ארצות הברית. התנועה קיבלה את השם כיבוש וול סטריט."
נזרום, הערך "כיבוש וול סטריט" בויקיפדיה סתם כי משעמם לי:
"כיבוש וול סטריט (באנגלית: Occupy Wall Street, מתורגם גם: לגור בוול סטריט) היא סדרת הפגנות ופעולות מחאה שהחלה בארצות הברית ב-17 בספטמבר 2011 ונמשכת עד היום, המתבטאת בעיקר בהפגנות אזרחיות מאורגנות בעיר ניו יורק. ההפגנות מתרכזות בעיקר בפארק זוקוטי [בתירגום: פארק קישוא]  שבניו יורק, הנמצא בבעלות פרטית ובשל כך נמנע הצורך לבקש רשות להפגין מהעירייה, וכן השוטרים לא יכלו לפזר את האנשים בכוח.
המחאה יוצאת, בין השאר, נגד אי-השוויון החברתי והכלכלי בארצות הברית, השחיתות וההתנהלות חסרת האחריות לטענתם של וול סטריט, וכן על כוחם הרב של הלוביסטים במשרדי הממשלה והשפעתם על החלטות מדיניות וכלכליות.
מאז החלה המחאה ב-7 באוקטובר 2011 התפשטה המחאה האמריקנית נגד וול סטריט למקומות שונים ברחבי ארצות הברית, בהם וושינגטוןלוס אנג'לסבוסטוןסיאטלפילדלפיהשיקגויוסטון,מיאמיפורטלנדדנברקנזס סיטיאוסטיןאן ארבורקליבלנדדאלאס ומיניאפוליס.
המחאה שואבת את השראתה מן ההתקוממויות האזרחיות האחרונות בעולם הערבי, ובעיקר מאירועי כיכר תחריר במצרים, וכן מן המחאה האזרחית המתרחשת בספרד.
המחאה החלה במקור על ידי קבוצת פעילים של ארגון "אדבסטרס" (Adbusters). אך על פי כן, ההפגנות עצמן מתנהלות ללא מארגנים ומפעילים."
ובכן, אנשים התומכים במאבק הנכים: גילינו סוד מאחינו התמנונים של וול סטריט!
אם אתם רוצים להפגין בארץ בלי בעיות, תפגינו בשקט, בלי להפריע לשכנים, בשטח פרטי!
הידעתם למשל? מותר לכם לתלות במרפסת, איזה שלט מחאה או שלט תמיכה בנכים שתרצו! 
כלומר, כל עוד זה בעד הנכים כמובן! 

מספיק כבר לנסות לסדר נכים וחלשים יא ביבי. עלוב נפש.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה