יום שבת, 24 ביוני 2017

משטרה בפייסבוק

האמת, מצאתי רק 4 מקורות בנוגע לזה.
אני משער שהרובוטים עוקבים באינטרנט כמו בכל מקום ועל כן אין התייחסות מיוחדת לפייסבוק.
לא יודע. האמת. דווקא בנושא הזה, למרות שחיפשתי הרבה לא מצאתי כמעט שום מקורות אינטרנטיים. לתשומת לב בלוגרים אחרים אולי שקוראים אותי ובא להם גם להיות עיתונאים ורוצים לעשות מחקר נוסף על למה אין על זה שום דבר בגוגל (רק לא לרשום דברים שהם הסתה או עבירה ברורה על החוק, לארגן הפגנות כאלה זה נראה לי מותר - אבל אם אין לכם כמה אלפי קוראים ליום, כנראה שלא יצא מזה משהו). אולי יש איזה איפול או משהו או הסתרת מידע מכוונת.

בכל מקרה, אלה הקישורים בנושא:

קישור 1: מאקו : סיוט של כל גולש - הבדיחה בפייסבוק הסתיימה בחקירת משטרה.
מבחינת ריגול המשטרה לא ריגלה, אלא מדובר בהלשנה - רק לא של מישהי שהיא באמת חברה שלה כך נראה.

קישור 2: המארקר : משטרת ישראל מנהלת מעקבים גם במרחבי הסייבר
"הפעלת ההון האנושי אינה מצריכה את דמיון הקורא, באשר אינה אלא העתקת דפוסי העבודה המוכרים למרחבי הסייבר. כך, לדוגמא, מדובר בהפעלת 'גולשי חרש' המנהלים שיחות וירטואליות עם חשודים בפדופיליה, או בכאלה המצטרפים לרשתות החברתיות השונות, לרבות באמצעות חשבונות פיקטיביים, ומציעים חברות וירטואלית לחשודים בהסתה והפרת הסדר הציבורי או בכל פעילות המצריכה את מעקב ובחינת הריבון. 
ההון הטכנולוגי, הוא זה שמהווה את הנעלם הגדול עבור מרבית הציבור. הרשויות נוקטות במדיניות מכוונת של עמימות בכל הקשור ליכולות הטכנולוגיות שהתווספו בשנים האחרונות לארגז הכלים הדיגיטלי שלהן - בין אם באמצעות רכש גלוי, ובין כאלה שפותחו על-ידי גופי המחקר הלאומיים וחברות טכנולוגיה בחשאי. בהקשר זה, די אם אפנה למכרז פומבי שפרסמה משטרת-ישראל, לפני כשנה לערך, לרכישת מערכת מעקב ברשתות החברתיות (כאשר למיטב ידיעת הח"מ, רוב המדינות שרכשו מערכת כזו היו דיקטטוריות, כגון סין, אירן ורוסיה). ואלה רק חלק מהטכנולוגיות, שלא כאן המקום לפרטן, שייתכן  וקיימות בידי הרשויות ו/או חברות הטכנולוגיה השונות, והביאו את הרשויות בעולם לעוצמת איסוף ועיבוד נתונים כזה מרשת האינטרנט שהובילה, ע"פ הפרסומים, לתפיסתו של אמדי קוליבאלי – המחבל מהמרכול בפריז – וזאת באמצעות איסוף של 2.100,000 (שני מיליון ומאה אלף!!!) פוסטים שונים, מפולחי מקום ותוכן, ודרכם נמצא פוסט ממוסלמי בצרפת שנשלח לפורום של דאעש. בפוסט הוא מעביר וידאו שבו המחבל מביע נאמנות לאירגון."

קישור 3: הארץ: הרשתות החברתיות הפכו לכלי משמעותי עבור המשטרה. המטרה: פעילים חברתיים.
אם אתה פעיל חברתי ומישהו/מישהי מציעים לך חברות ואין לך מושג מי אלה, יתכן שאלה שוטרים.

"בקיץ האחרון הצטרפה טהוניה סלמסה לכמה מחבריה שהלכו להפגנת הצעירים האתיופים בתל אביב. לא חלף זמן רב והיא החלה לקבל בקשות חברות בפייסבוק מאנשים שלא הכירה ומפרופילים שנראו לה חשודים."
(כבר הוכח מחקרית שבכללי שוטרים הם שונאי אתיופים, גם על פי האג'נדה הסודית מהפוסט ההוא מראשית הרשימות החודש, זה לא קשור ספציפית לפה אבל בהכרח).

"למסה לא היחידה שזכתה ב"חברים" חדשים בעקבות המחאה בקיץ. באוקטובר האחרון, לאחר הלינץ' במבקש המקלט מאריתריאה הבטום זרהום, העלתה עינבר בוגלה פוסט מחאתי לפייסבוק: "השחורים הפכו למחבלים, לא היתה טעות בזיהוי", לשונו. או אז גילתה מי שהיתה ממובילות אותה המחאה, ואף נעצרה בעקבותיה, כי הקשר עם המשטרה לא תם. דקות ספורות לאחר הפרסום, קיבלה הודעה משוטרת. "מיד תמחקי, אני אדאג שיורידו לך את הפוסט"

עורך דין מתנדב לעזרת ענבר לתביעת המשטרה על פגיעה לא חוקית בזכות הדיבור של האזרחים?
אמרתי לכם, הנה שוב (אצלי הכל מוכח) : המשטרה היא גוף שפוגע בהרבה מקרים בדמוקרטיה בישראל.
והכתבה ממשיכה, זאת דווקא כתבה חזקה.


זה על דפני ליף והפעילים של המחאה הציבורית מ2011.
"הפוסט הזה צולם 56 שניות בלבד לאחר פרסומו, עדות לכך שהמשטרה עקבה אחר דפי הפייסבוק של המחאה בזמן אמת ושאבה מהם מידע. גם פוסטים אחרים בפייסבוק צולמו זמן קצר לאחר פרסומם."

עו"ד דן יקיר: "גם העובדה שהמשטרה אוספת מידע מחשבונות פייסבוק יש בה כדי להרתיע אזרחים שומרי חוק מלממש את זכותם להפגין ולהתבטא בפומבי, ברשת או באמצעי תקשורת אחרים"
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה