יום רביעי, 21 ביוני 2017

כבוד האזרח

זה מאד נחמד לקרוא לבית המשפט ולשופט "כבודו" וזה, בכל זאת שופטים עשו דרך ארוכה מאז שהם היו עורכי דין כדי להגיע לתפקיד מאד רווחי זה.
אבל הבעיה שזה מעוות את התמונה.
השופט הוא משרת של הציבור, משרת של האזרחים וזאת במסגרת הדמוקרטיה בה העם בחר.
ועל כן, זה לא "כבוד השופט" אלא "כבוד האזרח", כי אתה שם בעצם כדי לשרת את אותו אזרח ולתת לו שירותי צדק, גם אם הוא אשם. אתה עובד שלו בעצם. תבין. הוא הלקוח שלך. וכמובן עובד של העם והחברה.
כמו כן, עצירים ואסירים הם עדיין אזרחים והם עדיין שייכים לעם. וגם להם מגיע יחס של כבוד אנושי בסיסי וזכויות אדם בסיסיות, אולי את הזכות לחירות אין להם - אבל מגיעות להם על פי החוק זכויות בסיסיות אחרות: זכות הדיבור (במיוחד במצב כזה), הזכות לפרטיות, הזכות ששוטרים וסוהרים לא יכו אותם בכל פעם שהחברה שלהם עושה להם פרצוף - ולא זוכר, תקראו בויקיפדיה על זכויות אדם.

שופטים, אתם לא אלוהים, אתם סך הכל משרתים - וכדאי שתבינו את זה
כי אתם תופסים את התפקיד בצורה מאד מעוותת.
וכך גם לגבי שוטרים, זה שאתם מעל החוק ומעל האזרחים ומעל הכל אולי, עדיין לא הופך אתכם לאלים. אף אזרח כמעט לא סוגד לכם תהיו בטוחים בזה.

ושופטים, אתם גם ממש ממש לא הכי חכמים בעם, כל אדם יודע שמשפטים זה סך הכל נחמד, זה בערך אותה רמת קושי כמו תקשורת או מינהל עסקים או מדעי המדינה, זה דורש בערך אותם נתוני קבלה, ובעיקר מצריך את היכולת לשנן הרבה חומר מאד אפור שרוב האנשים לא מתקרבים למשפטים רק מגלל זה. מתכנתתים, רופאים, מדענים בביוטק - פי כמה וכמה יותר חכמים מכל שופט (ולדעתי כולם יסכימו). שופטים על פי רוב, כמה שהם לא היו חולמים, לעולם לא היו מתקבלים למדעי המחשב. למשל. עם כל הכבוד.

וואי, איך שכחתי (בנושא של עצירים ואסירים), אחת מזכויות האדם הבסיסיות ביותר - הזכות לא לעבור עינויים!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה